Pēdējos gados jutīgas ādas fenomenam piedēvē sniega bumbas efektu. Ārsti norāda - problēma ir tik liela, ka to vairs nevar noslēpt un, iespējams, tuvākajā nākotnē notiks fundamentālas izmaiņas tradicionālās kosmētikas sastāvu formulās. Par to gan pagaidām tiek runāts vien skaistumkopšanas impērijas aizkulisēs.
“Jutīgai ādai ir ļoti ierobežotas kopšanas izvēles, jo tai neder vairums kosmētikas, nemaz nerunājot par procedūrām salonā. Anti age profilakse ir gandrīz neiespējama.”, “Gadiem ilga kalpošana jutīgai ādai ir nogurdinoša, jo ierobežo mīļākās ikdienas aktivitātes, piemēram, baseina apmeklējumu.”, “Sadzīvošana ar jutīgu ādu ir kā iešana pa plānu ledu – nav zināms, kad ielūzīs”, Tie ir daži citāti, ko par dzīvi ar jutīgu sejas ādu saka tās īpašnieces. Taču kā ir patiesībā? Kas ir galvenais tās cēlonis un vai ar jutīgu ādu jāsamierinās? Kāda nozīme ir speciālajai kosmētikai un vai, piemēram, pēdējo gadu karstākais trends - micelārais ūdens – jutīgas ādas attīrīšanā patiešām ir vienīgā un pareizā izvēle? Mēs vēlējāmies dzirdēt pieredzējuša profesionāļa viedokli, kam jutīgas ādas problemātika ir galvenā “specialitāte” un nemitīgs ikdienas darbs. Konsultē ārste - kosmetoloģe Ludmila Stavro – Freiberga.
Galvenās pazīmes
Gan ādas dehidratācija, gan kuperoze, gan strutaini izsitumi var būt jutīgas ādas pazīmes. Tādēļ viens no iemesliem, kāpēc jutīgu sejas ādu gadījumu skaits nepielūdzami aug, ir kļūdaina diagnostika.
Apsārtums. Visticamākā norāde uz to, ka āda ir jutīga - uz temperatūras izmaiņām tā reaģē ar apsārtumu, un, turpinot ādu nepareizi kopt, tas var kļūt pastāvīgs. Jutīga āda mēdz apsarkt arī saskaroties ar krāna ūdeni un asi reaģēt uz kosmētikas līdzekļiem.
Dehidratācija. Jutīga āda allaž ir atūdeņota. Tai var būt pietiekams tauku jeb lipīdu daudzums, taču trūkst mitruma. Tas izpaužas kā virspusējas sausuma grumbiņas un velkoša vai pat niezoša sajūta, piemēram, pēc sejas nomazgāšanas.
Lobīšanās. Kad problēma uzņēmusi apgriezienus, āda var sākt lobīties, parādās sārti pleķīši, kas niez, kņud, sāp. Ādā rodas plaisas, kas reizēm pat sulo.
Iekaisums. Ilgstoši neārstētas jutīgas ādas pazīme ir arī strutainas pumpiņas. Diemžēl pat dermatologi tās mēdz noturēt par akni un attiecīgi ārstēt. Arī kuperozes pirmsākumi nereti meklējami tieši ādas pārliekā jutīgumā.
Jutīgas ādas “mehānisms”
Āda kļūst jutīga, kad kādu iemeslu dēļ zaudē aizsargspējas – galveno no savām funkcijām. Pirmais veselas ādas aizsargvalnis ir skāba plēvīte uz ādas virsmas, ko veido tauku, sviedru un dažādu baktēriju kopums. Šī mantija ideāli funkcionē, kad tās PH ir 5,5. Ja ādu nepareizi kopj vai tās aizsardzības līmenis ir vājāks ģenētiski (tāds tas diemžēl ir plānai, trauslai ādai ar maz izteiktām porām), PH līmenis var tikt izjaukts. Veselai ādai tas ātri atjaunojas, taču, ja ārējā kaitniecība nemazinās, piemēram, āda ik dienu tiek cītīgi mazgāta ar sārmainām ziepēm, pakļauta piesārņojumam, ultravioletajam starojumam un citiem ārējiem agresoriem, aizsargājošās plēvītes optimālais skābums ar laiku mainās, un ādas jutīgums ir tikai laika jautājums.
Otrais ādas aizsardzības līmenis atrodas epidermā – ādas raga slānītī. Raga slāņa lipīdu plātnes ir veidotas no tā sauktajiem polārajiem membrānu lipīdiem. Tie, pa pāriem “sadodoties rokās”, veido “žodziņu”, kas efektīvi aizsargā ādu ne tikai no svešu vielu iekļūšanas tajā, bet arī no atūdeņošanās. Ja kāda apstākļa dēļ šo lipīdu ādā ir mazāk, aizsargvalnī rodas “caurumi”. Rezultātā tiek atsegti nervu gali, kas ādai liek ļoti jutīgi reaģēt uz apkārtējās vides kairinājumu ( ūdeni, sausu apkures gaisu, kosmētiku, u.c.), turklāt no dziļākajiem ādas slāņiem izgaro mitrums – tā dehidrējas. Speciālisti norāda – ja šķiet, ka mitrinošas kosmētikas vai procedūru lieliskais efekts ir īslaicīgs, iespējams, vainojamas tieši novājinātās ādas aizsargspējas. Lai āda būtu pietiekami mitrināta, vispirms jāsalāpa caurumi “žogā”!
Zini! Arī taukaina tipa āda var būt jutīga un atūdeņota, taču tad vainojams pastiprināts ādas tauku daudzums. Kad āda pārlieku taukojas, ādas tauki iekļūst epidermālo lipīdu zonā, sajaucas ar tiem un sagrauj barjerslāņa membrānu struktūras. Tas tādēļ, ka salīdzinājumā ar epidermālajiem lipīdiem, ādas taukiem ir pavisam cits sastāvs un tiem nepiemīt aizsargājošas īpašības.
Soli pa solim uz normālu ādu
Pirmkārt, jutīga āda nav nedz kaprīze, nedz iedzimtība, nedz nolemtība, ar ko jāsamierinās. Taču tā nav arī “oficiāla” dermatoloģiska diagnoze, tādēļ dermatologi parasti to neārstē. L. Stavro – Freiberga atklāj, ka nākas konsultēt klientes, kam iepriekš dermatologs ārstējis kuperozi vai pumpas, jau tā neaizsargātajai jutīgajai ādai nozīmējot agresīvus līdzekļus: lāzerprocedūras, spēcīgas ziedes, antibiotika, taču izrādījies, ka patiesais šo problēmu cēlonis ir ādas jutīgums. “Problēmas risināšana “no otra gala” ir viens no iemesliem, kāpēc jutīgas ādas gadījumu skaits palielinās. Vispirms ir jāstiprina ādas aizsargspējas, novēršot trūkstošo membrānu lipīdu deficītu un to var panākt, sabalansējot ikdienas kopšanu.”
Attīrīšana bez sārmiem. Jutīgu ādu attīra ar pieniņu, jo tas satur lipīdus. Tam ir vairāki iemesli. Putas un gēli, tāpat kā citas ziepes, ir sārmaini, taču sārmi traumē ādas skābo aizsargmantiju. Turklāt, lai seju noskalotu, nepieciešams liels ūdens daudzums. Ja normālai ādai ūdens ir neitrāls, jutīgai – viens no agresīviem faktoriem. Ūdens arī aktivizē mazgāšanas līdzeklī esošos agresīvos emulgatorus. Nonākot uz sausas ādas, tie ādas lipīdiem neko daudz nekaitē (tāpat kā trauku mazgāšanas līdzekļa piliens uz taukainas pannas), taču kombinācijā ar lielu ūdens daudzumu, rodas tā saucamais ādas “izskalošanas” efekts. Tāpēc arī, ejot dušā, nevajag aizrauties ar sejas skalošanu.
Būtiski – pieniņu klāj nevis uz vates plāksnītes, bet vispirms plaukstās un tad uz sejas. Pamasē, lai kosmētika un netīrumi atdalītos, un obligāti notīra ar ūdeni, taču, lai tas ādai tiktu pēc iespējas mazāk, izmanto mitru kosmētisko sūklīti, frotē dvielīti vai cimdiņu. Tad seju maigi nosusina un lieto spirtu nesaturošu toniku.
Dermatologi jutīgu ādu īpašniecēm parasti iesaka krāna ūdens vietā lietot micelāro ūdeni. Pēdējā laikā tomēr parādās viedokļi, kas šo metodi apšauba. Speciālisti uzstāj, ka uz ādas tas tomēr palikt nedrīkst, jo turpina uz to iedarboties līdzīgi kā uz kosmētiku – būtībā šķīdina to. Neviens gan nenoliedz, ka micelārais ūdens ir lielisks acu un lūpu kosmētikas notīrīšanai, taču visas sejas attīrīšanai tomēr iesaka lietot īslaicīgi, piemēram, ceļojumos.
Zini! Pīlinga izvēli uztici vienīgi speciālistam! Jutīgai ādai nekādā gadījumā nedrīkst izmantot, piemēram, abrazīvus pīlingus.
Krēms ar lipīdiem un keramīdiem
Kosmētika, kas paredzēta jutīgas ādas atjaunošanai, nesatur klasiskos emulgatorus un tās sastāvā ir īpaši lipīdi, kas pēc struktūras ir līdzīgi ādas lipīdiem. Starp citu, aizstājējlipīdus iegūst dabā. Piemēram, skvalēnu no olīveļļas, bet fitosterolu no šī sviesta. Lūko, lai tavs sejas krēms saturētu arī keramīdus. Formējot lipīdu slāni starp raga plāksnītēm, tie piedalās tik būtiskās epidermālās barjeras veidošanā.
Zini! Augstas kvalitātes jutīgai ādai paredzētas kosmētikas ražošanā emulgatoru vietā izmanto specifiskus membrānu lipīdus – taukveidīgas no augu eļļām un labības graudiem iegūtas molekulas, kam piemīt virsmas aktivitāte. Šādi krēmi ir ar slāņainu struktūru, analogu epidermālo lipīdu struktūrai. Jaunās paaudzes emulgatori ne tikai lieliski sader ar dabiskajiem lipīdiem, bet arī atjauno membrānu slāņu veselumu, novēršot ādas jutīgumu un atūdeņošanos. Tipisks jaunais emulgators ir fosfatidilholīns, identisks ādā esošam komponentam, kas piedalās dzīvo šūnu apvalku veidošanā. Speciālisti lēš, ka ar laiku visi kosmētikas ražotāji būs spiesti atteikties no tik ērtajiem tradicionālajiem emulgatoriem, to vietā izmantojot jaunās paaudzes pārstāvjus.
Izvairies no ārējiem agresoriem
Ar jutīgu ādu aukstā laikā jāizvairās ilgi uzturēties laukā. Ja ziemas sporta veidi ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, visdrošāk seju pasargās speciālā auduma aizsargmaska, ko var nopirkt sporta preču veikalos. Ja ādu neklāj maska, obligāti jālieto vaskveidīgs aizsargkrēms, kas nesatur ūdeni, piemēram, krēms uz šī sviesta bāzes. Kad tas iesūcies, papildu aizsardzībai uzklāj birstošo pūderi. Arī sauss apkures gaiss kairina ādu, tādēļ rūpējies par optimālu klimatu savā mājoklī. Kopā ar speciālistu izvērtē vēlmi sildīties pirtiņā un vismaz uz laiku atsakies no baseina apmeklējumiem. L. Stavro – Freiberga norāda, ka ceļš uz normālu ādu nav ne dārgs, ne pārlieku ilgs. Viņas pieredze liecinot, ka tam nepieciešamas apmēram sešas nedēļas.